„Wzgórze Zwolnione z Teorii”

Szkoła na Wzgórzu jako jedyna z powiatu kartuskiego znalazła się w rankingu Szkół Zwolnieni z Teorii. Placówka uplasowała się na wysokim 9 miejscu w województwie pomorskim oraz 141 w kraju.

Ranking Szkół Zwolnionych z Teorii to forma wyróżniania szkół, w którym wyznacznikiem są kompetencje miękkie. To właśnie te placówki aktywnie zmieniają polski system edukacji na bardziej praktyczny. Ranking tworzony jest w oparciu o wyniki uczniów w Olimpiadzie Zwolnieni z Teorii. Młodzież przez cały rok szkolny zdobywała praktyczne kompetencje organizując swój własny projekt społeczny. Tym samym wypracowała szkole miejsce w rankingu.

W ZSZiO pod opieką P. Jolanty Stankowskiej młodzież realizowała projekt „ Głuchoniemi też chcą być zrozumiani” . Były to zajęcia edukacyjne prowadzone przez Laurę Plichta, Natalię Baran, Wiktorię Bronk i Nikolę Wunsz dla uczniów szkół podstawowych, aby od najmłodszych lat poznawali język migowy i uświadamiały ich z czym zmierzają się osoby z utraconym słuchem i problemami z mową.

Nad kolejnymi trzema projektami czuwała p. Iwona Cyrocka.

Projekt „ Pomoc jest w nas” powstał aby pomóc schroniskom przez zbiórkę pieniężną. Młodzież zapobiegała bezdomności zwierząt, zachęcała do adopcji oraz uświadamiała społeczeństwo jak ważna i prosta jest pomoc zwierzętom. Działania prowadziły uczennice: Patrycja Kalkowska, Julia Górecka i Alicja Jankowska.

Drugi projekt „Układamy w głowach, czyli jak nie dać się depresji” prowadziły Zuzanna Breza i Aleksandra Lis. Rolą tego projektu była edukacja o problemach społecznych, m.in. o depresji i motywowanie do rozwijania swoich pasji. „Chciałyśmy pokazać osobom z depresją i innymi zaburzeniami, że nie są z tym sami i są ludzie, którzy mogą im pomóc” – mówią uczennice.

Trzeci projekt „ Duże pieniądze” prowadzili uczniowie Kamil Weiher, Robert Plichta.

„ Edukowaliśmy ludzi na temat biznesu i sami spróbowaliśmy czegoś nowego , teraz wiemy na czym polega prowadzenie własnej działalności, poznaliśmy nowe treści na temat biznesu, reklamy, pieniędzy, czy inspiracje i ciekawe informacje od najbogatszych i najmądrzejszych ludzi na świecie” – wspominają uczniowie.

Dzięki ukończeniu tych projektów młodzież ze Wzgórza zdobyła międzynarodowe certyfikaty zarządzania projektami zgodne ze standardami międzynarodowego Instytutu Project Management Institute.

Gratulujemy!!!