W tym roku po raz kolejny mamy okazję gościć w Kartuzach grupę Francuzów w ramach programu Erasmus+, który działa już od 2008r. Tym razem pięciu uczniów ze szkoły Lycee  Professionnel Jean Capelle odbywa praktykę zawodową w kartuskich sklepach od 15.11.2021 do 7.12.2021 . Ze strony francuskiej koordynatorem projektu jest pan Antoine Salagnat , ze strony polskiej pani Klaudia Kamińska- Zwara . Organizacją miejsc praktyk zajęli się kierownik szkolenia praktycznego pan Mirosław Szutenberg oraz zastępca pani Jolanta Stankowska.
Uczniowie klasy III technikum handlowego ze Wzgórza są opiekunami , a zarazem tłumaczami francuskich kolegów  przez cały okres praktyk zawodowych. Uprzejmość kartuskich przedsiębiorstw handlowych  „ Pszczółka”, „ ABA”, „ Domex”, „ Masters” oraz „ Dallas” pozwoliła na zorganizowanie takiego stażu w Polsce.      W odczuciu Natalii Stankowskiej, uczestniczki projektu, uczniowie z Francji zdobyli wiele ciekawych doświadczeń , przede wszystkim zawodowych . Podczas praktyk polscy uczniowie porozumiewali się z Francuzami w języku angielskim , co było z pewnością sporym wyzwaniem. Natalia dowiedziała się sporo o kulturze francuskiej i Francji, miała również okazję poznać podstawowe słownictwo. Uczniowie z technikum handlowego chętnie dzielili się zdobytą podczas lekcji w szkole wiedzą np. na temat kraju i języka polskiego. Mimo trudności francuscy uczniowie radzili sobie bardzo dobrze. Oprócz pracy znalazł się   też czas na rozrywkę . W weekendy organizowane były wyjazdy m.in. do Gdańska, na molo w  Sopocie , do Muzeum Historii Polski  czy do Teatru Muzycznego w Gdyni . Wyjazdy te umożliwiły integrację i zapoznanie się z polskim krajobrazem oraz ludźmi mieszkającymi na Kaszubach.    Kolejna uczestniczka projektu Sandra Pranschke dodaje, że staż z francuskimi uczniami był wyjątkowo ciekawym doświadczeniem, a praca uczyła punktualności, cierpliwości i dokładności.