WYMIANA MŁODZIEŻY  Eichsfeld Gymnasium Duderstadt-ZSZiO Kartuzy

W dniach 04.09.2015-11.09.2015 23 osobowa grupa młodzieży szkoły Eichsfeld Gymnasium Duderstadt  pod opieką pana Bena Thustek i Martina Bereszynskiego  po raz kolejny odwiedziła partnerską szkołę ZSZiO w Kartuzach. Uczniowie gościli w ramach wymiany
u polskich rodzin, poznając kulturę i tradycje panujące w polskich domach. 48 uczestników
z Polski i Niemiec  w trakcie pobytu, realizowało poszczególne punkty zawarte w programie wymiany. Uczniowie poznawali osobliwości miasta Kartuz, region Kaszub oraz Pomorze.

Odbyły się dwie wycieczki, do Gdańska, gdzie młodzież poznała osobliwości Starego Miasta oraz zwiedziła Muzeum Solidarności i do zamku w Malborku.

Bardzo atrakcyjnym punktem stał się wyjazd integracyjny do Łapina nad jezioro, gdzie cała grupa nocowała w domkach letniskowych.

Podczas pobytu odbywały się zajęcia integracyjne i prace nad projektem.

Oprócz elementów poznawczych i prac projektowych, młodzież miała możliwość rozwijania umiejętności językowych, rozmawiając po niemiecku i angielsku.

Dzięki trwającym od wielu lat spotkaniom w Kartuzach i Duderstadt, uczniowie mogą poznawać inne tradycje, kulturę, przełamują bariery w nawiązywaniu kontaktów, a także uświadamiają sobie rolę języków obcych we współczesnym świecie.

Organizatorzy wymiany pragną serdeczne podziękować rodzicom przyjmującym do swoich domów niemieckich gości, pani dyrektor, Grażynie Maczulis za wsparcie i zaangażowanie.

Szkoła składa serdeczne podziękowania Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży
za wsparcie finansowe.