Wymiana uczniów z ZSZiO w Kartuzach

i St.  Ursula Schule w Duderstadt

Od 7  do 12 września br. po raz kolejny w ramach polsko – niemieckiej wymiany młodzieży. nasza szkoła gościła siedemnastoosobową grupę uczniów z partnerskiej szkoły
w Duderstadt  Opiekunami niemieckiej grupy byli  Sabine Kiel, Petra Otte, Andreas Biebermann oraz Herbert Pfeifer, zaś polskiej - Ewa Chrapkowska, Edyta Ropella i Jarosław Węsierski. Spotkanie odbyło się w roku, w którym oba nasze miasta obchodzą dwudziestolecie współpracy. Celem wymiany jest promowanie międzynarodowych kontaktów pomiędzy młodymi ludźmi z obu krajów, poznawanie kultury, tradycji i realiów życia obu narodów, rozwijanie umiejętności językowych oraz obalanie stereotypów. Wymiana młodzieży przynosi również oczywiste korzyści jej uczestnikom. Udział w niej pozwala na doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem obcym.

Goście z Niemiec, tak jak w poprzednich latach, przyjmowani byli przez naszych uczniów
i ich rodziny. Był to cudowny i niezapomniany tydzień, wypełniony licznymi atrakcjami – wycieczki do Gdańska, Łeby i Torunia. Przez cały czas polska młodzież towarzyszyła swoim niemieckim partnerom w realizacji poszczególnych punktów ciekawego i różnorodnego programu. Zorganizowano warsztaty integracyjne na terenie szkoły i miasta, aby uczniowie mogli się wzajemnie poznać, zintegrować i zaktywizować. Goście mieli okazję zwiedzić naszą szkołę po oficjalnym przywitaniu przez dyrektor Grażynę Maczulis. Podczas pobytu młodzież gościła również w Urzędzie Gminy na zaproszenie burmistrza Mieczysława Gołuńskiego.

Uczestnikom wymiany podobał się przygotowany program. Młodzież szybko się zintegrowała, pomimo dzielącej uczniów bariery językowej. Posługiwano się językiem angielskim i niemieckim. Wieczorne spotkania przy grillu oraz wspólne wyjścia po zakończeniu oficjalnej części programu również sprzyjały integracji.

Projekt jest w dużym stopniu dofinansowany jest przez Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży w Warszawie, za co gorąco dziękujemy. Dziękujemy również rodzicom naszych uczniów za serdeczne przyjęcie gości w swoich domach i pomoc w realizacji programu.

Do zobaczenia za rok. Bis zum nächsten Jahr!

wym_ucz15_1
wym_ucz15_1 wym_ucz15_1