W dniu 20 września 2018r. pięć  klas pierwszych uczestniczyło w zajęciach z profilaktyki zdrowia  z tematyki ” Płodowy zespół alkoholowy”. W ubiegłym roku szkolnym   sześć klas uczestniczyło w zajęciach z tej tematyki.Spotkania te były prowadzone przez studentów Akademii Medycznej w Gdańsku. Zajęcia odbywały się w ramach realizacji projektu  we współpracy z Zespołem Szkół Ogólnokształcących w Kartuzach. Uczniowie podczas spotkań dowiedzieli się, że  zespół FAS to szereg wad wrodzonych, obejmujących zaburzenia fizyczne i neurologiczne. FAS to również najpoważniejsza konsekwencja picia przez kobietę alkoholu w ciąży. Nie wiadomo, jaka ilość alkoholu wywołuje płodowy zespół alkoholowy, ale jednak pewnym jest, że już  jednorazowe picie alkoholu może wywołać skutki uboczne u dziecka.

Młodzież usłyszała  również podczas spotkania, że- „FAS”  to jedna z niewielu chorób wrodzonych dziecka, na którą matka ma całkowity wpływ: by dziecko nie cierpiało z powodu alkoholowego zespołu płodowego, wystarczy po prostu nie pić alkoholu. Tylko tyle. Warto wziąć to sobie do serca.

fas_1
fas_1 fas_1