Dzięki działalności Stowarzyszenia dla Rozwoju Edukacji przy ZSZiO,  grupa młodzieży ze „Wzgórza”, mogła po raz kolejny wybrać się do Warszawy na kilkudniową wyprawę. Już pierwszego dnia, podziwialiśmy Plac Zamkowy i Starówkę, a PGE Narodowy przywitał nas grą świateł. Mieliśmy możliwość przebywać w szatni naszej reprezentacji, najdroższej loży VIP – owskiej oraz na trybunach. Przeszliśmy wyjściem piłkarzy na płytę stadionu, podziwialiśmy właśnie układaną murawę, na niedzielny mecz reprezentacji – wspaniałe chwile... Drugi dzień naszej stołecznej przygody rozpoczęliśmy edukacją obywatelską – czyli zajęciami w sejmie RP. Tam poznaliśmy historię parlamentaryzmu w Polsce, historię budynku, a przede wszystkim zasady działania władzy ustawodawczej. Słoneczna pogoda sprawiła że nasz spacer do Łazienek Królewskich był naprawdę udany.
W samym parku podziwialiśmy znajdujące się tam obiekty, realizując zadania z kart pracy. Zwieńczeniem tych działań było zwiedzenie Pałacu na Wyspie – rezydencji ostatniego króla Polski. Kolejny punkt w programie to Wilanów – również rezydencja królewska, ale pogromcy Turków spod Wiednia. W przepięknych barokowych salach, za pan brat z polskim szlachcicem zgłębialiśmy tajniki sarmackiego dworu – był to główny temat zajęć organizowanych przez muzeum, w których braliśmy udział. Ostatni dzień to przede wszystkim „śniadanie w Pałacu Prezydenckim”... Wprawdzie śniadanie zjedliśmy w własnym gronie ale  potem było zwiedzanie siedziby prezydenta i zachwyt Salą Kolumnową, Białą i każdą inną. Na koniec naszej wizyty złożyliśmy hołd przy Grobie Nieznanego Żołnierza, przywitaliśmy się z Józefem Piłsudskim i Mikołajem Kopernikiem oraz Adamem Mickiewiczem, Bolesławem Prusem i posiedzieliśmy na ławeczce z ks. Twardowskim. Jeszcze spacer w Parku Saskim, Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem i rzut oka na Pałac Kultury i Nauki – czas wracać do domu. Dziękujemy naszym opiekunkom pani Marlenie Meisner - Kwiatkowskiej, Iwonie Cyrockiej i Justynie Kosaneckiej oraz Stowarzyszeniu, za zorganizowanie „Wyprawy do stolicy”.

Uczestnicy

  

wypr_stolica_1
wypr_stolica_1 wypr_stolica_1
wypr_stolica_2
wypr_stolica_2 wypr_stolica_2
wypr_stolica_3
wypr_stolica_3 wypr_stolica_3
wypr_stolica_4
wypr_stolica_4 wypr_stolica_4
wypr_stolica_5
wypr_stolica_5 wypr_stolica_5
wypr_stolica_6
wypr_stolica_6 wypr_stolica_6
wypr_stolica_7
wypr_stolica_7 wypr_stolica_7
wypr_stolica_8
wypr_stolica_8 wypr_stolica_8
wypr_stolica_9
wypr_stolica_9 wypr_stolica_9
wypr_stolica_10
wypr_stolica_10 wypr_stolica_10
wypr_stolica_11
wypr_stolica_11 wypr_stolica_11
wypr_stolica_12
wypr_stolica_12 wypr_stolica_12
wypr_stolica_13
wypr_stolica_13 wypr_stolica_13
wypr_stolica_14
wypr_stolica_14 wypr_stolica_14
wypr_stolica_15
wypr_stolica_15 wypr_stolica_15
wypr_stolica_16
wypr_stolica_16 wypr_stolica_16
wypr_stolica_17
wypr_stolica_17 wypr_stolica_17