Po raz kolejny mieliśmy okazję gościć grupę Francuzów w Kartuzach w ramach programu Erasmus+, który działa już od 2008r. W tym roku przyjechało do nas 6 uczniów z Jean Capelle w Bergarac. Spędzili miesiąc na Kaszubach, odbywając praktykę zawodow w kartuskich przedsiębiorstwach. Razem z nimi przybyli ich nauczyciele zajęć zawodowych, j. angielskiego, matematyki oraz wychowawca.

Goście zostali serdecznie przywitani przez uczniów II Technikum Ekonomicznego oraz Handlowego, którzy byli ich opiekunami, a zarazem tłumaczami w trakcie odbywanego stażu.

Dzięki przychylności przedsiębiorstw handlowych i przyjęciu praktykantów możliwe było zorganizowanie stażu w Polsce. Podziękowania należą się również panu Mirosławowi Szutenbergowi, pani Jolancie Stankowskiej oraz pani Klaudii Kamińskiej-Zwara, którzy koordynowali prawidłowy przebieg praktyk.

Praktykanci mieli możliwość poznania jak wygląda praca od zaplecza w następujących przedsiębiorstwach: PPH “ABA” Anieli Bladowskiej, FHU “Night Fashion” Marzeny Miłosz, “SUMA” sp. z o.o. s.k. Wiesławy Malendowicz, “ABA SPORT” sp. z o.o. s.k. Jakuba Bladowskiego, w Firmie Handlowej Wiesława Rejter oraz F.H. “DOMEX” Waldemara Domaros.

W odczuciu Aleksandry Toporek: “Udział w projekcie niesie ze sobą wspaniałe doświadczenia, które mogłam zdobyć w sklepie. Wraz ze swoją podopieczną świetnie się dogadywałam i produktywnie spędzałam tam czas. Pracownice oraz inne uczennice okazały się być bardzo pomocne. Z chęcią pomagały nam odnaleźć się na stanowisku sprzedawcy. Podsumowując, nauczyłam się tam wiele, za co jestem bardzo wdzięczna. Oprócz nabytego doświadczenia w przedsiębiorstwie handlowym trzeba również wspomnieć o możliwości sprawdzenia swoich umiejętności językowych oraz wykorzystania ich w praktyce. W dzień powszedni nie mamy bezpośredniej możliwości porozumiewania się w j. angielskim, dlatego warto korzystać z możliwości brania udziału w takich projektach by się sprawdzić i samodoskonalić. Projekt będę wspominać pozytywnie i mam nadzieję, że stażyści spędzając z nami czas będą również pozytywnie wspominać swoje zagraniczne praktyki”

dsc04186 dsc04186
dsc04186_2