23-24 maja 2022r. uczniowie Branżowej Szkoły I stopnia nr 1 z Kartuz uczestniczyli w wycieczce dofinasowanej przez rządowe przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”. Zwiedzanie stolicy rozpoczęliśmy od zwiedzania Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, które dokumentuje wielowiekową historię Żydów w Polsce. Muzeum nie koncentruje swego przekazu na II wojnie światowej i Holokauście, ale opisuje wkład Żydów w rozwój polskiej kultury, nauki i gospodarki.
Następnie odwiedziliśmy Stadion Narodowy, z którego udaliśmy się na spacer po Starym Mieście. Na początku uczniowie udali się na Plac Piłsudskiego, by tam zobaczyć Grób Nieznanego Żołnierza, następnie w kierunku Starego Miasta – przewodniczka pokazywała i opowiadała o najważniejszych miejscach i pomnikach. Podziwialiśmy Pałac Prezydencki i znajdujące się na trasie naszej wędrówki pomniki. Ostatnim punktem tego dnia było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego.
Drugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy od zwiedzania Zamku Królewskiego. W swojej długiej historii Zamek Królewski był wielokrotnie grabiony i dewastowany przez wojska szwedzkie, brandenburskie, niemieckie i rosyjskie. Zwiedzanie zamku umożliwiło nam poznanie kolekcji dzieł sztuki.
Kulminacyjnym punktem tego dnia była wizyta w Centrum Nauki Kopernik – jest to najnowocześniejszy tego typu obiekt w Polsce. W Centrum znajduje się około 340 eksponatów w sześciu galeriach tematycznych, Teatr Robotyczny, Park Odkrywców oraz Planetarium. To co wyróżnia to miejsce, to stanowiska doświadczalne i narzędzia pozwalające na samodzielne poszerzanie wiedzy i wyjaśnianie wielu zjawisk. Zwiedzając obiekt w grupach, uczniowie mogli nie tylko oglądać, ale również przeprowadzać eksperymenty na poszczególnych stanowiskach. Mieli okazję przyjrzeć się kamieniom milowym naszej cywilizacji oraz przypatrzeć się jej największym zdobyczom: pismu, filozofii, sztuce oraz technice. To wszystko pozwoliło urozmaicić zajęcia lekcyjne, dzięki czemu nauka nabrała praktycznego wymiaru. Wrażenia oraz wiedza praktyczna z tego wyjazdu jest nieoceniona