„BYĆ OBYWATELEM” – to projekt skierowany do młodzieży, który miał na celu przede wszystkim budowanie obywatelskiego młodego pokolenia. Młodych ludzi świadomych zasad demokracji, świadomych zasad funkcjonowania państwa – władz rządowych oraz obywateli utożsamiających się z państwem. Młodych obywateli odpowiedzialnych, znających swoje prawa i obowiązki. Projekt, to także kształtowanie poczucia więzi z rodakami, „Małą Ojczyzną”, patriotyzmu, dumy narodowej. Poza tym, kształtowanie przedsiębiorczości, otwartości, pracy w grupie, rozbudzanie wiedzy i umiejętności. Miejscem realizacji projektu była m.in. Warszawa.
Projekt był realizowany metodami: warsztatową, projektu – samodzielne wykonanie zadań przez uczestników oraz wizytami studyjnymi w najważniejszych instytucjach Rzeczpospolitej. Projekt realizowany był od kwietnia do grudnia 2024 r. Koordynatorami projektu były panie: M. Meisner – Kwiatkowska, A. Dzienisz oraz K. Konkol.
Ważnym elementem projektu był wyjazd uczestników do Warszawy gdzie wzięli udział w spotkaniu
i zajęciach w Sejmie z panem posłem Kazimierzem Plocke. W trakcie zajęć uczestnicy zwiedzili siedzibę Sejmu oraz poznali prace posłów i samej izby. Mieli możliwość zadawania pytań oraz konwersacji z panem posłem. Kolejna wizyta miała miejsce w Kancelarii Premiera Rady Ministrów, gdzie młodzież w tajniki pracy rządu wprowadzał pracownik Kancelarii. Młodzież miała możliwość zwiedzenia sali posiedzeń Rządu RP oraz gabinetu konferencji z dziennikarzami. Uczestnicy projektu wzięli także udział w wizycie studyjnej w Trybunale Konstytucyjnym – poznali historię Trybunału, obszar działania i zadania jakimi zajmuje się ta instytucja. Wszystko było połączone ze zwiedzaniem gmachu. Jednym z punktów wyjazdu było zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego. Dzięki tej wizycie, młodzież zobaczyła gdzie odbywają się spotkania Głowy Państwa
z dyplomatami, politykami czy ludźmi sztuki. Poznała także niektóre zadania, które należą do obowiązków Prezydenta.