W ramach Zarządzenia Ministerstwa Oświaty i Wychowania uczniowie z klas II LO b oraz II LO d uczestniczyli w kolejnej wycieczce szkolnej o charakterze krajoznawczo -turystycznym tym razem do stolicy Warmii i Mazur. Plan integralny części procesu dydaktyczno-wychowawczego przygotowała Pani Jolanta Stankowska, Marta Furman oraz Irena Byczkowska. Podstawowym celem wyjazdu było poznawanie kraju, jego środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii.
Pierwszy punkt programu związany był z historią Polski. Uczniowie spacerowali po polach Grunwaldu oraz odwiedzili Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku. Eksponowana jest w nim wystawa stała „Wielka Wojna z Zakonem Krzyżackim 1409-1411 r.”, której podstawową częścią są mapy, plany, rysunki, fotografie oraz duża ilość oryginalnych egzemplarzy a także kopii broni i uzbrojenia średniowiecznego. W części archeologicznej prezentowane są zabytki odkryte na Polach Grunwaldu: groty bełtów kusz, groty strzał łuków, fragmenty mieczy, ostrogi i unikalne w polskich zbiorach muzealnych fragmenty rękawicy pancernej. Ponadto, w Muzeum, eksponowana jest wystawa „Grunwald – 600 lat chwały” ukazująca kopie dokumentów, mapy i plany dotyczące najważniejszych wydarzeń związanych z Zakonem Krzyżackim i Królestwem Polskim.
Tramwajem wodnym „Warmia Bus” uczniowie w niecodzienny, wygodny sposób poznawali największe olsztyńskie jezioro – Ukiel (Krzywe). Nie dość, że w sposób przyjemny, to na dodatek zgodny z naturą – olsztyński tramwaj wodny to pierwsza w pełni ekologiczna jednostka tego typu w Europie. Innowacyjny prototyp zasilany jest za pomocą energii elektrycznej. Wieczorem licealiści zwiedzali Olsztyn, jedno z najpiękniejszych miast w Polsce, otoczone lasami i jeziorami.
Następny dzień rozpoczął się od zwiedzania BWA Galerii Sztuki w Olsztynie. W interesujący sposób, Grzegorz Klaman ukazał trzy postacie symbolizujące największe religie świata: chrześcijaństwo, judaizm oraz islam i została zrealizowana na zamówienie Schmidt Art. Center of Florida Atlantic University. Odnosi się do tematów globalnych, tworząc subtelny komentarz na temat walki o władzę i przywództwo pomiędzy trzema największymi religiami monoteistycznymi – temat wciąż aktualny i budzący emocje, zwłaszcza w kontekście ostatnich wydarzeń w Europie. Prawdziwą gratką dla uczniów o profilu dziennikarskim okazała się wystawa prezentująca fotografie wykonane przez Krzysztofa Millera na przestrzeni 25 lat pracy w „Gazecie Wyborczej”. Czym są prezentowane na wystawie prace? ilustracją, dokumentem, a może świadectwem? Czy mają w sobie wymiar moralizatorski? Czy reporter wojenny ma prawo oceniać udokumentowane przez niego sceny życia, które de facto jego życiem nie są? „Niedecydujący moment” stanie się momentem decydującym dla każdego odwiedzającego wystawę. Decydującym o nas i o świecie, w którym oprócz pełnienia biernej roli obserwatora jesteśmy także jego aktywnym uczestnikiem.
Ostatnim punktem wycieczki szkolnej była droga krzyżowa oraz msza święta w Sanktuarium Maryjnym w Gietrzwałdzie.