Już po raz kolejny w Warszawie odbył się Kongres Życia i Rodziny. Spotykamy się aby analizować największe wyzwania, stojące przed obrońcami życia i rodziny oraz poszukiwać sposobów na przezwyciężenie kryzysu, dotykającego polskie rodziny. Udział znanych naukowców, znakomitych publicystów i doświadczonych działaczy społecznych gwarantuje trafność diagnoz i skuteczność proponowanych rozwiązań. Kongres to również okazja do wymiany doświadczeń między uczestnikami. Wobec mnożących się sygnałów o szkodliwej dla młodego pokolenia działalności grup tzw. edukatorów seksualnych „Szkoła Przyjazna Rodzinie” deklaruje, że na jej terenie nie będą realizowane działania mogące mieć destrukcyjny wpływ na rozwój osobowy dzieci i młodzieży.
„Kultura masowa wyśmiewa znaczenie więzi z ludźmi, którzy przekazują wartości dzieciom i młodzieży: rodzice, dziadkowie, nauczyciele, duchowni (niezależnie od wyznania). Jednocześnie badania nad młodzieżą wskazują na wielką rolę rodziców jako autorytetów i przewodników uznawanych przez młodzież w dużo większym stopniu niż można by się spodziewać. Badania pokazują unikalny potencjał matki i ojca w ochronie młodzieży przed różnymi problemami i zachowaniami ryzykownymi, dużą rolę religijności jako czynnika chroniącego, centralną rolę seksualizacji stymulowanej przez pornografię jako czynnika ryzyka różnych problemów (myśli samobójcze i depresja, narkotyki, alkohol, przemoc) oraz alarmująco niskie pragnienia młodzieży dotyczące posiadania dzieci w przyszłości.” – Błażej Marzoch – specjalista ds. rozwoju Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej. Uznawany przez wieki model życia w małżeństwie i rodzinie, służący najlepiej człowiekowi i dobru wspólnemu człowieczeństwa, został zakwestionowany i spychany jest na margines.
Dlatego tak ważne jest wspieranie rozwoju i efektywna profilaktyka realizowana w sposób zintegrowany poprzez współpracę z rodzicami, opiekunami, szkolne zajęcia Wychowania do Życia w Rodzinie, zajęcia warsztatowe i profilaktyczne realizowane w ramach miesiąca profilaktyki oraz zajęcia z wychowawcą. Danuta Ziemann, Bożena Kostewicz