OPIS EGZAMINU ZAWODOWEGO       FORMUŁA 2019

 Informacje ogólne o egzaminie zawodowym

  1. Egzamin zawodowy jest przeprowadzany:
    a. z zakresu danej kwalifikacji wyodrębnionej w zawodzie lub w zawodach szkolnictwa branżowego
    b. na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia w zawodzie
    szkolnictwa branżowego.
    2. Egzamin zawodowy umożliwia uzyskanie:
    a. certyfikatu kwalifikacji zawodowej – po zdaniu egzaminu zawodowego w zakresie
    jednej kwalifikacji,
    b. dyplomu zawodowego – po zdaniu egzaminu zawodowego w zakresie wszystkich kwalifikacji wyodrębnionych w danym zawodzie oraz posiadania wykształcenia zasadniczego zawodowego, wykształcenia zasadniczego branżowego, wykształcenia średniego branżowego lub wykształcenia średniego - odpowiednio do wymaganego dla danego zawodu poziomu
    wykształcenia

Egzamin zawodowy – Formuła 2019 jest przeprowadzany zgodnie z przepisami ustawy
o systemie oświaty w brzmieniu obowiązującym od 1 września 2019 r. i w oparciu o podstawy programowe kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego z 2019 r..
Do egzaminu zawodowego przystępują:
a. uczniowie branżowych szkół I stopnia niebędący młodocianymi pracownikami,
b. uczniowie branżowych szkół I stopnia będący młodocianymi pracownikami zatrudnionymi
w celu przygotowania zawodowego u pracodawcy niebędącego rzemieślnikiem,
c. uczniowie techników,
d. słuchacze szkół policealnych, którzy rozpoczęli kształcenie od roku szkolnego 2019/2020 lub w kolejnych latach szkolnych i realizują podstawę programową kształcenia w zawodzie szkolnictwa branżowego

Uczniowie i słuchacze są informowani przez dyrektora szkoły o obowiązku przystąpienia do egzaminu zawodowego odpowiednio w danym roku szkolnym lub danym semestrze. Przystąpienie do egzaminu zawodowego we wskazanym przez dyrektora szkoły semestrze lub roku szkolnym jest jednym z warunków uzyskania promocji do następnej klasy, na następny semestr lub ukończenia szkoły.

Charakterystyka egzaminu zawodowego

1. Egzamin zawodowy składa się:
a. z części pisemnej polegającej na rozwiązaniu testu pisemnego,
b. z części praktycznej polegającej na wykonaniu zadania praktycznego.
2. Część pisemna egzaminu trwa 60 minut i jest przeprowadzana z wykorzystaniem elektronicznego systemu przeprowadzania egzaminu. Elektroniczny system przeprowadzania egzaminu zawodowego udostępnia szkole, placówce lub centrum, pracodawcy lub podmiotowi prowadzącemu kwalifikacyjny kurs zawodowy dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej.
3. Część praktyczna egzaminu trwa 120, 150, 180, 210 lub 240 minut. Czas trwania egzaminu z danej kwalifikacji jest określony w Informatorze o egzaminie zawodowym dla zawodu, w którym wyodrębniono kwalifikację.
Egzamin zawodowy przeprowadzany w terminie dodatkowym – tryb postępowania
a. Zdający, dla którego przystąpienie do egzaminu zawodowego jest obowiązkowe, tj.: uczeń
branżowej szkoły I stopnia niebędący młodocianym pracownikiem oraz uczeń będący
młodocianym pracownikiem zatrudniony w celu przygotowania zawodowego u pracodawcy
niebędącego rzemieślnikiem i uczeń technikum oraz słuchacz branżowej szkoły II stopnia i
szkoły policealnej, a także uczeń branżowej szkoły I stopnia będący młodocianym
pracownikiem zatrudniony w celu przygotowania zawodowego u pracodawcy będącego
rzemieślnikiem, który z przyczyn losowych lub zdrowotnych w terminie głównym:
· nie przystąpił do części pisemnej lub części praktycznej egzaminu zawodowego albo
· przerwał egzamin zawodowy z części pisemnej lub części praktycznej
przystępuje do części pisemnej lub części praktycznej tego egzaminu w terminie dodatkowym
na udokumentowany wniosek ucznia lub słuchacza, a w przypadku niepełnoletniego ucznia lub słuchacza – jego rodziców (Załącznik 33).
b. Wniosek składa się do dyrektora szkoły, do której uczeń lub słuchacz uczęszcza, nie później niż w dniu, w którym odbywa się część pisemna lub część praktyczna egzaminu zawodowego w terminie głównym. Dyrektor szkoły przekazuje wniosek wraz z załączonymi do niego 11 z 221 dokumentami dyrektorowi okręgowej komisji egzaminacyjnej nie później niż następnego dnia po otrzymaniu wniosku.
c. Dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej rozpatruje wniosek w terminie 2 dni od dnia jego otrzymania. Rozstrzygnięcie dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej jest ostateczne – Załącznik 34
d. W szczególnych przypadkach losowych lub zdrowotnych, uniemożliwiających przystąpienie do części pisemnej lub części praktycznej egzaminu zawodowego w terminie dodatkowym, dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej, na udokumentowany wniosek dyrektora szkoły, może zwolnić ucznia lub słuchacza z obowiązku przystąpienia do egzaminu zawodowego lub jego części. Dyrektor szkoły składa wniosek do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej w porozumieniu z uczniem lub słuchaczem, a w przypadku niepełnoletniego ucznia lub słuchacza – z jego rodzicami – Załącznik 35

Zadania egzaminacyjne, które będą mogły być wykorzystane w czasie części praktycznej egzaminu
dla tych wyżej wymienionych kwalifikacji zostaną udostępnione nie wcześniej niż na 3 miesiące przed
pierwszym dniem terminu głównego egzaminu zawodowego na stronie internetowej CKE w zakładce
EGZAMINY ZAWODOWE / ► EGZAMIN ZAWODOWY formuła 2019 / ► Jawne zadania egzaminacyjne (część praktyczna).   W naszej  szkole zawody:

HAN.01 Prowadzenie sprzedaży -  sprzedawca

SPC.01 Produkcja wyrobów cukierniczych - cukiernik

HGT.02 Przygotowanie i wydawanie dań – kucharz

Podczas części pisemnej i części praktycznej egzaminu zawodowego zdający mogą korzystać z materiałów i przyborów pomocniczych, wskazanych w komunikacie dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, ogłaszanym nie później niż na miesiąc przed pierwszym dniem terminu głównego egzaminu zawodowego, określonym w komunikacie dyrektora CKE w sprawie harmonogramu egzaminu zawodowego.
8. Przykładowe zadania egzaminacyjne do części pisemnej wraz z rozwiązaniami i części praktycznej egzaminu zawodowego są zamieszczone w Informatorach o egzaminie zawodowym, dostępnych na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (https://cke.gov.pl/egzaminy-zawodowe/egzamin-zawodowy-formula-2019).

Termin składania deklaracji przystąpienia do egzaminu zawodowego przez zdających
1. Uczeń, słuchacz, absolwent, osoba, która jest uczestnikiem kwalifikacyjnego kursu zawodowego lub
ukończyła kwalifikacyjny kurs zawodowy, składają deklarację nie później niż:
- do dnia 15 września – jeżeli przystępują do egzaminu zawodowego, którego termin główny został określony w komunikacie dyrektora CKE w sprawie harmonogramu egzaminu zawodowego między dniem 2 listopada a dniem 28 lutego danego roku szkolnego;
- do dnia 7 lutego – jeżeli przystępują do egzaminu zawodowego, którego termin główny został określony w komunikacie dyrektora CKE w sprawie harmonogramu egzaminu zawodowego między dniem 1 kwietnia a dniem 31 sierpnia danego roku szkolnego

Opłaty za egzamin zawodowy
1. Egzamin jest odpłatny dla:
 ucznia – młodocianego pracownika oraz osoby, która jako absolwent szkoły przystępuje do egzaminu po raz trzeci i kolejny,

Do sali egzaminacyjnej, w której jest przeprowadzany egzamin, nie można wnosić żadnych urządzeń telekomunikacyjnych ani korzystać z nich w tej sali.
Na egzaminie zdający mogą korzystać tylko z materiałów i przyborów pomocniczych wymienionych w komunikacie dyrektora CKE.
Zdający mogą również wnieść do sali egzaminacyjnej małą butelkę wody. Woda może również być zapewniona przez szkołę. Podczas pracy zdającego butelka powinna stać na podłodze przy nodze stolika, aby zdający przypadkowo nie zalał materiałów egzaminacyjnych lub sprzętu komputerowego. Zdający pracują samodzielnie, nie wolno im udzielać żadnych wskazań ani komentować treści zadań egzaminacyjnych.

UNIEWAŻNIENIA EGZAMINU ZAWODOWEGO
Unieważnienia przez przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego  W przypadku:
1) stwierdzenia niesamodzielnego wykonywania zadań egzaminacyjnych przez zdającego lub
2) wniesienia lub korzystania przez zdającego w sali egzaminacyjnej z urządzenia telekomunikacyjnego albo materiałów lub przyborów pomocniczych niewymienionych w
komunikacie dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, lub
3) zakłócania przez zdającego prawidłowego przebiegu części pisemnej lub części praktycznej egzaminu zawodowego w sposób utrudniający pracę pozostałym zdającym
przewodniczący zespołu egzaminacyjnego przerywa i unieważnia temu zdającemu odpowiednią część egzaminu zawodowego (Załącznik 7). Informację o przerwaniu i unieważnieniu zamieszcza się w protokole przebiegu egzaminu zawodowego.
2. W przypadku unieważnienia części pisemnej lub części praktycznej egzaminu zawodowego danego zdającego, dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej ustala wynik uzyskany z części pisemnej lub części praktycznej tego egzaminu jako "0%"

 


Warunki uzyskania certyfikatu kwalifikacji zawodowej

1. Zdający zdał egzamin zawodowy, jeżeli uzyskał:
a. z części pisemnej – co najmniej 50% punktów możliwych do uzyskania
oraz
b. z części praktycznej – co najmniej 75% punktów możliwych do uzyskania.
2. Dla zdającego, który zdał egzamin zawodowy, dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej ustala wynik egzaminu zawodowego według wzoru:

W = 0,3 × Wp + 0,7 × Wpr
w którym poszczególne symbole oznaczają:
W – wynik z egzaminu zawodowego,
Wp – wynik z części pisemnej egzaminu zawodowego,
Wpr – wynik z części praktycznej egzaminu zawodowego.
3. Zdający, który zdał egzamin zawodowy, otrzymuje certyfikat kwalifikacji zawodowej wydany przez okręgową komisję egzaminacyjną.
4. Zdający, który nie zdał egzaminu zawodowego, otrzymuje informację o wynikach z poszczególnych części tego egzaminu opracowaną przez okręgową komisję egzaminacyjną.
5. Dla zdających, którzy zdali egzaminy zawodowe ze wszystkich kwalifikacji wyodrębnionych w danym zawodzie, dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej ustala końcowy wynik egzaminów zawodowych według wzoru:
w którym poszczególne symbole oznaczają:
Wk – wynik końcowy z egzaminów zawodowych,
Kn – wynik z egzaminu zawodowego z kwalifikacji wyodrębnionej w zawodzie,
n – liczba kwalifikacji wyodrębnionych w danym zawodzie.

Warunki uzyskania dyplomu

1. Osoba, która posiada:
a. certyfikaty kwalifikacji zawodowych w zakresie wszystkich kwalifikacji wyodrębnionych
w danym zawodzie, zgodnie z klasyfikacją zawodów szkolnictwa branżowgo,
b. świadectwo ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej albo szkoły ponadpodstawowej
lub zaświadczenie o zdaniu egzaminów eksternistycznych z zakresu wymagań określonych
w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla zasadniczej szkoły zawodowej, branżowej szkoły I stopnia lub branżowej szkoły II stopnia odpowiednio do poziomu kształcenia w danym zawodzie wskazanym zgodnie z klasyfikacją szkolnictwa branżowego
może otrzymać dyplom zawodowy.
2. Dyplom zawodowy w zawodzie nauczanym na poziomie technika, w którym wyodrębniono, zgodnie z klasyfikacją zawodów szkolnictwa branżowego,

III Liceum Ogólnokształcące nauka trwa 4 lata

Technikum Nr 2 nauka trwa 5 lat

Branżowa Szkoła I Stopnia Nr 1 nauka trwa 3 lata