Koło Dziennikarsko-Reklamowe wraz z Samorządem Szkolnym pod opieką Pana Piotra Chistowskiego zaanganżowali naszą szkołę w pomoc w ramach programu Szlachetna Paczka.

Jednak zacznijmy od początku. Czy słyszeliście o Szlachetnej Paczce?
To to ogólnopolski program, którego Wolontariusze docierają do Rodzin i osób samotnych żyjących w trudnej, niezawinionej sytuacji. Trudna sytuacja to nie tylko bieda materialna - to także wykluczenie społeczne, brak dostępu do specjalistycznej pomocy, poczucie osamotnienia i bezradności. Nadchodzi taki czas w roku, w którym Rodzinom „znalezionym” przez Paczkę będzie można realnie pomóc.

W tym roku przygotowaliśmy paczkę dla Pani Iriny. Zapoznajcie się z jej historią:
Pani Irina z wykształcenia inżynier mechanik obecnie jest na emeryturze. Przyjechała z Ukrainy, gdzie mieszkała zupełnie sama, w kwietniu tego roku. Do Polski dostała się dzięki pomocy przyjaciółki, ponieważ jej najbliższa rodzina mieszka w Rosji. Zagrożenie działaniami wojennymi w miejscu zamieszkania spowodowało, że musiała szybko zdecydować się na pozostawienie całego dobytku i przeprowadzkę. Obecnie mieszka w pokoju dzielonym z innymi Ukrainkami. Mają też wspólną kuchnię i łazienkę. Na ten moment właściciel nie pobiera od nich opłat za mieszkanie. Kobieta utrzymuje się jedynie ze skromnej emerytury (375 zł), z której opłaca miesięczne wydatki wysokości 35 złotych. Kobiecie pozostaje więc na życie 340 zł miesięcznie.
Pani Irina mimo ciężkiej sytuacji życiowej w jakiej obecnie się znajduje jest osobą optymistyczną i otwartą na ludzi. Od przyjazdu do Polski stara się nawiązywać znajomości, aktywnie uczestniczy w życiu lokalnej społeczności. Wciąż doskonali swoje umiejętności mówienia po polsku. Zawsze może liczyć na ciepłe słowo od córki i wnuczki, które mieszkają za granicą. W wolnym czasie poświęca się robótkom
ręcznym i robieniu przetworów domowych. Marzy o powrocie do kraju.

Przez ostatnie dni na terenie szkoły trwała zbiórka żywności i chemii. Udało się kupić wymarzoną walizkę dla Pani Iriny, zimowe buty i zimową sukienkę. Dzięki wsparciu i uczniów nauczycieli udało zorganizować się realną pomoc, którą 10 grudnia zawieźliśmy do Centrum Informacji Turystycznej, gdzie znajdował się magazyn rejonu Kartuzy programu Szlachetna Paczka.