Grupa uczennic z Technikum nr 2 w Kartuzach zrealizowały projekt społeczny “NADzwyczajni- oko w oko z niepełnosprawnością” w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady „Zwolnieni z Teorii".
W skład zespołu wchodzi: Wiktoria Biernat, Wiktoria Markiewicz, Daria Benkowska, Karolina Jereczek, Martyna Kruszyńska i Agata Migowska z klasy 3 TR oraz Zuzanna Breza z klasy
4 TRH. Opiekunem projektu jest Pani Iwona Cyrocka.

Patronat instytucjonalny nad projektem objęło Stowarzyszenie dla Rozwoju Edukacji przy ZSZiO w Kartuzach, Starosta Powiatu Kartuskiego Pan Bogdan Łapa, Kartuskie Centrum Kultury oraz Wójt Gminy Somonino. Patronat medialny objął portal Zawsze Pomorze.

Zadaniem całej inicjatywy było przekazanie, że osoby z niepełnosprawnością są wyjątkowe
i mogą posiadać wiele niezwykłych zdolności, tym samym obalając stereotypy, które w dużym stopniu przedstawiają ich jako osoby słabsze, którym trzeba okazywać współczucie.

Edukujące treści w formie postów, wywiadów i krótkich filmików były przekazywane na social mediach projektu, których zasięg sięga ponad 40 000 beneficjentów.

Akcje stacjonarne rozpoczęła zbiórka nakrętek dla Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego w Szklanej. Dziewczyny przekazały łącznie dziewięć worków nakrętek na szczytny cel.

Przeprowadziły warsztaty w pięciu szkołach. Za pomocą prezentacji opowiadały w sumie do ponad 600 uczniów mówiąc o stereotypach i zasadach savoir vivre wśród osób
z niepełnosprawnościami.

Uczennice zorganizowały Powiatowy Konkurs Plastyczny “Oko w oko z niepełnosprawnością” wraz z Stowarzyszeniem dla Rozwoju i Edukacji przy ZSZiO w Kartuzach, które ufundowało nagrody dla laureatów. Udział wzięło 83 uczniów powiatu kartuskiego.

Głównym punktem projektu było wydarzenie “Oko w oko z niepełnosprawnością” w Kartuskim Centrum Kultury. Zgromadziło się na nim 250 osób, którzy mogli posłuchać inspirujących paneli w tym wywiadu z Panią Dominiką Kasińską znaną z programu “Down The Road” oraz z Panią Hanną Stencel dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Stężycy. Odbyło się także uroczyste wręczenie nagród powiatowego konkursu nad którym patronat objęło Stowarzyszenie dla Rozwoju i Edukacji przy ZSZiO w Kartuzach oraz Starosta Powiatu Kartuskiego Pan Bogdan Łapa.