„Piękne i brudne czyli rzecz o Jeziorach Kartuskich"

20 listopada 2015r uczniowie naszej szkoły tj. Patrycja Formela, Dominika Mielewczyk, Marysia Dera, Martyna Kobiela wraz z nauczycielem,  panią Edytą Ropella wzięli udział w kampanii „Piękne i brudne czyli rzecz o Jeziorach Kartuskich”, które promowało wydanie książki w oparciu o dane zebrane w trakcie trwania kampanii „SOS dla Jeziora Klasztornego Małego”.
Celem kampanii są: edukacja ekologiczna dotycząca osobliwości, stanu ekologicznego, przyczyn i skutków degradacji  Jeziora Klasztornego Małego na tle jezior kartuskich,  zaangażowanie mieszkańców zlewni jezior w działania na rzecz ochrony jezior kartuskich, promowanie zachowań korzystnych dla jezior. Trudu przygotowania i przeprowadzenia kampanii  podjęli się uczniowie i nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych powiatu kartuskiego:Izabeli Bystron i Anny Bychowskiej z I LO im. Hieronima Derdowskiego, Edyty Ropela z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących oraz Zyty Wickiej z Zespołu Szkół Technicznych  z udziałem pracowników Instytutu Oceanografii  UG pod kierunkiem dr Doroty Burskiej i   specjalistów m. innymi, dr Barbary Wojtasik z firmy HydroBiolLab. Kampaniia jest koontynuacją kilkuletnich działań ekologicznych na rzecz ratowania Jezior Kaszubskich w które zaangażowali się nauczyciele i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Kartuzach oraz p. Teresy Dyl-Sosnowskiej, obecnie prezesa Fundacji ,,Ocalić Źródło im. Bł. Salomei.