Wyjazd dla 37 uczniów ZSZiO po raz trzeci w ramach projektu współfinansowanego z Powiatu Kartuskiego „Dobry Start drogą do Kariery – edycja III” zorganizowało Stowarzyszenie dla Rozwoju Edukacji przy ZSZiO w Kartuzach. Dzień wyjazdu 30 czerwiec przywitał nas piękną i słoneczną pogodą. Pod opieką pań Darii Klaman i Renaty Rybakowskiej oraz kierownika wycieczki pani Teresy Riegel wyruszyliśmy w kierunku Krynicy Morskiej. Pierwszym punktem naszej wycieczki było Muzeum Stutthof w Sztutowie. Muzeum utworzone zostało dzięki staraniom byłych więźniów i zorganizowane na dawnej części obozu. Wśród najważniejszych jego zabytków jest częściowo zachowany Stary Obóz, komora gazowa, komendantura wraz z garażami, przestrzeń ogrodów warzywnych i szklarni. Teren miejsca pamięci obejmuje także rekonstrukcję krematoriów, puste już dziś pola tzw. Nowego Obozu i Obozu Żydowskiego, a także pomnik monumentalny.

Po zwiedzeniu muzeum udaliśmy się już do Krynicy Morskiej do Ośrodka Wczasowego „Delfin”, gdzie po zakwaterowaniu czekał na nas pyszny obiad. Po południu młodzież pod opieką Pań Darii Klaman i Renaty Rybakowskiej udała się na wspólne zajęcia integracyjne, gdzie proponowane ćwiczenia miały skłonić uczniów do aktywności, ułatwić wzajemne poznanie, wzmóc poziom integracji i spójności grupy poprzez budowanie klimatu zaufania i otwartości. Dzień zajęć uwieńczyły wspólne gry i zabawy oraz ognisko.

dsc_4049 dsc_4049
dsc_4074 dsc_4074
dsc_4097 dsc_4097
dsc_4160 dsc_4160

Następnego dnia przedpołudnie rozpoczęło się od konkursu na zamek z piasku oraz mumię z papieru, których efekty grupowych prac można zobaczyć w załączonej fotorelacji. Po południu dołączyły do naszego grona panie pedagog Justyna Kluge i psycholog Beata Gruba, które przeprowadziły kolejne zajęcia dla młodzieży. Wieczór uwieńczyło wręczenie nagród za konkursy i wspólne wyjście nad morze, by zobaczyć piękny zachód słońca.

Ostatni dzień pobytu rozpoczął się zadaniem grupowym, którego efekty można również zobaczyć na zdjęciach. Z uwagi na to, że 1 czerwca to Dzień Dziecka, każde z naszych podopiecznych mogło wybrać sobie słodki poczęstunek w kawiarence.

W imieniu swoim i Pań dziękuję naszej młodzieży za kulturalne zachowanie, otwartość, zaangażowanie i wytrwałość, za to że każdy dzień wycieczki dostarczył nam wielu wrażeń i satysfakcji oraz za najmilszą niespodziankę.