Początek roku szkolnego w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach rozpoczęła wizyta 25 niemieckich uczniów z Eichsfeld Gymnasium Duderstadt pod opieką pana Bena Thustek, Martina Bereszynskiego i Aniki Hartmann . EGD odwiedziło Nas już po raz 15. Spotkanie odbyło się w ramach wymiany polsko niemieckiej. 48 osobowa grupa młodzieży zdobywała podczas tygodniowego pobytu nowe doświadczenia, realizując wcześniej przygotowany program. Pobyt rozpoczęto dniem u rodzin, gdzie młodzież miała okazję spędzić czas i poznać się. Drugiego dnia uczniów przywitała pani dyrektor, Grażyna Maczulis, a następnie wszyscy uczestnicy udali się do Ośrodka Wczasowego „ Dorota”
w Łapinie, gdzie przez dwa dni uczestniczyli w zajęciach integracyjnych. Odbyły się wycieczki do Gdańska, Muzeum Solidarności, na Hel. Młodzież realizowała zadania projektowe również w szkole oraz w Centrum Inicjatyw Edukacyjnych, gdzie wspólnie posadzono klon jako symbol przyjaźni i długoletniej współpracy. Uczestnicy wymiany poznawali Kartuzy, rywalizując w konkurencjach gry miejskiej. Cała grupa została przyjęta
w Urzędzie Miasta przez Burmistrza Gminy Kartuzy, Grzegorza Gołuńskiego. Przed odjazdem odbył się wieczorek pożegnalny z udziałem władz miasta, dyrekcji szkoły, opiekunów wymiany oraz uczniów. Wspólny tydzień zaowocował nawiązaniem przyjaźni. Młodzież dzięki spotkaniu zyskała nowe umiejętności nie tylko językowe, ale także umocniła kontakty międzyludzkie.

Dyrekcja i opiekunowie wymiany, panie Iwona Cyrocka i Agnieszka Zalewska oraz wszyscy uczestnicy składają serdeczne podziękowania pani Staroście Powiatu Kartuskiego, Janinie Kwiecień i panu Burmistrzowi Gminy Kartuzy, Grzegorzowi Gołuńskiemu za wsparcie finansowe, dzięki któremu projekt mógł zostać zrealizowany.

wym_pol_niem_1
wym_pol_niem_1 wym_pol_niem_1