W tym roku po raz dziewiętnasty odwiedziliśmy  St. Ursula  Schule w Duderstadt.  We wrześniu br.  uczniowie ze „Wzgórza” uczestniczący w polsko-niemieckiej wymianie mieli przyjemność mieszkać w domach niemieckich rodzin i poznawać ich kulturę. Czas pobytu okazał się być niezapomnianą przygodą, a wszystko za sprawą goszczących nas gospodarzy - wspomina uczestniczka wymiany. Odwiedziliśmy Erfurt, Goslar widzieliśmy też  Góry Harz. Ponadto byliśmy w parku linowym, aktywnie uczestniczyliśmy w  zajęciach szkolnych i zagraliśmy w grę miejską, co bardzo nas zintegrowało. Ważnym punktem wyjazdu było również spotkanie z burmistrzem Duderstadt, który podkreślił wyjątkowość naszego przedsięwzięcia ze względu na długość jego trwania. Wyjazd zakończyliśmy w Seulingen na przygotowanym specjalnie dla nas wieczorku  pożegnalnym.
Niezmiennie od lat wymiana pomaga w nawiązywaniu bliższych kontaktów młodzieży. Poznanie i zrozumienie między nimi jest kluczowe dla trwałego porozumienia między naszymi  narodami, ponieważ to ci młodzi ludzie będą w przyszłości tworzyć stosunki polsko-niemieckie. Udział w wymianie pomaga również w doskonaleniu umiejętności posługiwania się językiem niemieckim i angielskim. Dzięki wymianie młodzi ludzie poznają obyczaje, tradycję i kulturę odwiedzanych krajów, a poprzez udział w zajęciach szkolnych mogą porównać odmienne systemy szkolnictwa. Cykliczne wyjazdy uczą tolerancji, a wieloletnie doświadczenia pozwalają zaobserwować wzrost motywacji uczniów do nauki języków obcych, dają otwartość na świat i swobodę w kontaktach
z obcokrajowcami. Całe przedsięwzięcie nie byłoby możliwe bez pomocy „Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży” – międzynarodowej organizacji powołanej przez rządy obu krajów w celu m.in. finansowego wspierania kontaktów młodzieży.

Do zobaczenia za rok. Bis zum naechsten Jahr!

duderstadt_1
duderstadt_1 duderstadt_1