Tydzień Konstytucyjny „Moja Konstytucja” 04.06 – 11.06.2018

„Dlatego tak, jak się prowadzi dzieci szkolne do muzeum czy na koncert, tak samo powinno się przybliżać im prawo. I uczyć, że z natury rzeczy przeznaczone jest ono do funkcjonowania w świecie, który nie jest doskonały. Jak prawo karne, które działa wobec tych, którzy prawo łamią. I trzeba uczyć, że prawo jest po to, żeby żadnej władzy nie przyszło do głowy hulać zanadto.” – słowa prof. Ewy Łętowskiej wypowiedziane w związku z organizowaną przez Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy akcją edukacyjną Tydzień Konstytucyjny „Moja Konstytucja”. Podczas wydarzenia prawnicy (adwokaci, radcowie prawni, aplikanci, sędziowie, pracownicy naukowi, pracownicy organizacji pozarządowych) udają się do szkół, aby przeprowadzić lekcje i zwrócić   uwagę  na praktyczny  wymiar obowiązywania Konstytucji i działalność Trybunału Konstytucyjnego. W środę 6 czerwca w  przystępny i interesujący sposób asesor sądowy Patrycja Bona przeprowadziła warsztaty dla klasy kl.I TE, II TE, III TE, II TOR, II TOI. Podczas czterogodzinnych warsztatów p. Patrycja pokazała, że problematyka konstytucyjna ma bezpośredni wpływ na codzienne życie każdego z nas. Ponadto promowała świadome obywatelstwo, zachęcała młodych ludzi do większego zainteresowania się sprawami publicznymi i zwracała ich uwagę na kluczową rolę sądów powszechnych w stosowaniu prawa w Polsce, przy uwzględnieniu nadrzędnej roli Konstytucji. W czwartek natomiast uczniowie kl. III TH mieli wyjątkową lekcję wychowawczą, bo połączoną z udziałem w rozprawie karnej w sądzie rejonowym  w Kartuzach. Celem lekcji wychowawczej było zwiększenie świadomości prawnej wśród nastolatków, w szczególności skierowanej na prawne konsekwencje czynów zabronionych. Rozprawa w sądzie wywarła na młodzieży ogromne wrażenie. To najlepsza forma zwiększenia świadomości i odpowiedzialności za własne czyny.

tydz konstyt_1
tydz konstyt_1 tydz konstyt_1