Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach po raz kolejny gości grupę młodzieży z  Lyccee Proffessionel z Bergerac we Francji. W tym roku przyjechało do nas 5 uczniów, którzy spędzą  4 tygodnie odbywając praktykę zawodową w kartuskich sklepach. Dnia 23.11.2018 r. zostali serdecznie przywitani przez uczniów z II Technikum Ekonomicznego i z II Technikum Handlowego ZSZiO. Przez pierwsze 2 tygodnie ich opiekunami i tłumaczami będą ekonomiści, kolejne 2 tygodnie funkcje te będą pełnili uczniowie z technikum handlowego.

 Bardzo dziękujemy właścicielom sklepów, dzięki których przychylności możliwe było zorganizowanie stażu w Polsce. Podziękowania należą się również pani Klaudii Kamińskiej-Zwara, która podjęła się organizacji zagranicznego stażu oraz kierownikowi szkolenia praktycznego panu Mirosławowi Szutenberg, któremu udało się zorganizować miejsca praktyk.

 „Zarówno Polacy jak i  Francuzi nabywają wiele nowych informacji związanych z pracą w sklepie. Szkolimy się również w praktycznym korzystaniu z języka angielskiego. Nawzajem uczymy się nowych słów i wyrażeń w naszych ojczystych językach. Przybliżamy sobie kulturę, zwyczaje i tradycje, które odgrywają w naszym życiu duże znaczenie. W naszych rozmowach nie brakuje tematów związanych z polityką czy środowiskiem, ale też bardzo często poruszamy tematy z życia codziennego. Naszym gościom postanowiliśmy trochę przybliżyć Kaszuby i razem śpiewaliśmy „Kaszëbsczé nótë” – mówi Milena Lejkowska, uczennica ZSZiO. - Kiedy mamy trochę wolnego czasu spacerujemy po Kartuzach, robimy razem zakupy czy też gramy w kręgle w hotelu „Pod Orłem”. W weekendy odbywają się wyjazdy m.in. do Szymbarku czy do Gdyni, w których możemy wspólnie brać udział i spędzać ze sobą czas”.

praktyki_1
praktyki_1 praktyki_1
praktyki_2
praktyki_2 praktyki_2
praktyki_3
praktyki_3 praktyki_3
praktyki_4
praktyki_4 praktyki_4
praktyki_5
praktyki_5 praktyki_5
praktyki_6
praktyki_6 praktyki_6
praktyki_7
praktyki_7 praktyki_7
praktyki_8
praktyki_8 praktyki_8