Dnia 28 listopada 2018 odbyło się w naszej szkole bardzo wyjątkowe spotkanie.

"Abana- Baseka- czyli Przywracać Dzieciom Uśmiech" to myśl przewodnia, z którą przybył do nas ks. dr Andrzej Krefft. Pochodzący z kaszub, od prawie 30 lat pracujący w Niemczech, od 7 lat pomaga mieszkańcom Rwandy, w Afryce.

Tematem spotkania były marzenia, pragnienia i możliwości pomocy. Dowiedzieliśmy się od prelegenta, że największym marzeniem dzieci i młodzieży w tym rejonie świata jest. chodzić do szkoły. Wiedza jest  bowiem tam synonimem postępu oraz znakiem postępu. Projekt Abana- Baseka skupia swoją działalność właśnie na tym obszarze, tj. budowie szkół i przedszkoli, zapleczy sanitarnych, zapewnieniu ubrań, czyli mundurków szkolnych (nobilitujący znak rozpoznawczy dziecka uczącego się), a także zakupie zeszytów, czy mydła, oraz podstawowych produktów żywieniowych takich jak groch czy fasola. Zdjęcia dzieci oraz warunków w jakich żyją, (krótkie filmiki, które widzieliśmy) zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie..

Z uwagi na to, że jednym z naszych tegorocznych priorytetów jest działanie na rzecz Wolontariatu oraz, biorąc pod uwagę fakt, iż realizujemy Projekt Szkoły Promującej Zdrowie, postanowiliśmy odpowiedzieć na zaproszenie Gościa do współpracy. Pisząc teraz krótkie sprawozdanie z tego spotkania mogę dodać, że uczniowie naszej szkoły zdecydowali się uczestniczyć w programie pt." Sadzimy Awokado". Dzieci oraz ich rodziny otrzymają drzewka awokado. Będzie to nasz Adwentowo-Świąteczny upominek dla nich.

Mówca zainspirował nas bardzo, a uczniowie liczą na kontynuację tej współpracy.

Dziękuję za zaangażowanie uczniom klasy 3 TE, 3 TI, 3 TOR, a także 1 TH.

Dziękuję również Monice Cyperskiej, Szymonowi Cyperskiemu za pomoc w organizacji spotkania. Pani Pedagog za obecność. Sewerynowi Formella, oraz wielu innym. za wsparcie techniczne.

Dr Krefft był zafascynowany otwartością uczestników spotkania i ich  wrażliwością.

Wszystkich zainteresowanych szczegółami zapraszam do współpracy.

Joanna Wenta

a_b_1
a_b_1 a_b_1
a_b_2
a_b_2 a_b_2