Szanowni Uczniowie, Absolwenci ZSZiO oraz Rodzice.

W związku z zawieszeniem strajku, my nauczyciele, chcielibyśmy skierować do Was kilka słów. Od momentu wprowadzenia zmian przez MEN, przyglądamy się tragicznym skutkom reformy na niższych szczeblach nauczania – przeładowane programy, praca nauczycieli w kilku szkołach... Od września w nasze progi wstąpią dwa roczniki, zamiast dotychczasowych ośmiu klas pierwszych jesteśmy zmuszeni przyjąć trzynaście. To więcej uczniów, dwie podstawy programowe, różne egzaminy z przygotowania zawodowego i maturalny. Nie będzie już miejsca ani czasu na dodatkowe zajęcia, warsztaty, projekty. Ten czas, dzięki pani minister i jej reformie, zostanie zarezerwowany tylko i wyłącznie na przygotowanie zajęć.

8 kwietnia podjęliśmy trudną decyzję i rozpoczęliśmy strajk, strajk nie tylko o 1000 złotych podwyżki, co szeroko było podkreślane przez MEN i media, ale przede wszystkim o przyszłość edukacji w Polsce! Mieliśmy chwile zwątpienia, szczególnie widząc brak zrozumienia, oczerniające komentarze, agresję. Jednak przekonanie że walczymy w słusznej sprawie oraz wsparcie płynące od Was Uczniowie, Absolwenci i Rodzice – pozwoliło nam przetrwać te trudne chwile.
Z głębi serca, dziękujemy za wszystkie słowa otuchy, poparcia i zrozumienia, szczególnie w obliczu przedłużającego się nie z naszej winy strajku. Niestety bolesne jest to, że rząd nie chciał doprowadzić do porozumienia a skupiał się na zastępczych rozwiązaniach, jak choćby tzw. „ustawie maturalnej”.

My zdaliśmy egzamin z odpowiedzialności. Teraz wracamy do zajęć, ale walka trwa! Bo dla Nas najważniejsi są Uczniowie i poziom polskiej edukacji na miarę XXI wieku!

Bardzo dziękujemy za słowa wsparcia i zrozumienia i za to, że byliście z nami.

My, strajkujący nauczyciele ZSZiO w Kartuzach